KONTAKT


+420 777 216 655 • info@sarganek.cz
Obránců míru 2146 • 753 01 Hranice

Výroba razítek Praha: s razítky od starověku k dnešku

Že při obchodním styku nestačí pouhá ústní dohoda, na to přišli již staří Římané. Jelikož byli národem zdatným v obchodu, nečinilo jim problém navzájem se podvádět. Přítrž tomu učinilo zavedení písemných smluv, které bylo nutné podepisovat – osobní signatura měla obě strany v dohodě jasně identifikovat a případně sloužit jako důkaz. Časem, kdy se lidé naučili podpisy falzifikovat, přišla na svět novinka – pečetní vosk a pečetidla. Ve středověku bylo naprosto nemyslitelné, aby úředník nebo šlechtic ve svém úřadu neužíval osobní pečetidlo nebo pečetní prsten. Za pomoci toho se pak daly strany, stvrzující dohody nebo úmluvy jasně identifikovat. Pečeť se falšovala hůře, ale náklady byly vysoké. Tak časem přišla razítka
 

Jak nejlépe podepsat firmu? Razítkem!

Knihtisk neboli kovové tabulky, které se skládaly, namáčely inkoustem a otiskovaly na papír, znají lidé od 15. století. Používat je místo podpisu, to ale nikoho nenapadlo. Myšlenka na klasické razítko, jaké známe dnes, se objevila až v 19. století. Inspirování způsobem, jakým nanášeli barvu na svá těla jihoameričtí indiáni, začali lidé uvažovat právě o využití gumy. Významným mezníkem je rok 1839, kdy Charles Goodyear přišel na způsob vulkanizace pryže a vyřešil tak její lepkavost. S tím začala éra razítek – kromě gumových se brzy začala používat i mosazná, kovová razítka. Při výrobě na zakázku si mohl každý, člověk i firma, nechat udělat naprosto jedinečné razítko. Zbýval jen krok k tomu, aby se začala razítka vyrábět ve velkém, k čemuž ostatně na počátku 20. století, před první světovou válkou, došlo. U nás se razítka začala masově a především moderními metodami vyrábět po Sametové revoluci a samozřejmě, klíčová je výroba razítek Praha. Působí tam nejvíce firem a úřadů, takže odběr je taktéž největší.
 

Razítka kulatá i hranatá, jaká si jen dovedete představit…

Dnes je trh s razítky výrazně bohatší, než byl dříve. Možná ztratila se zvyšujícím se objemem výroby na dekorativnosti, ale zato jsou výrazně dostupnější a levnější. Koneckonců, zkuste si spočítat, kde všude se s nimi setkáte – u lékaře, na úřadě, na policii, v práci, v bance,… takto bychom mohli pokračovat dlouho. Z toho plyne, že razítka musí být přizpůsobena potřebám těch, kdo je mají využít, proto existuje více druhů. Klasicky se dělí podle obsahu na:

  • Razítka se statickým obsahem – otisk je pevně daný a nezměníte ho.

  • Razítka s proměnným, nastavitelným obsahem (například datové razítko) – otisk se u nich dá měnit, například právě měsíc a den.

  • Kombinovaná razítka – kombinují statický a nastavitelný obsah (setkáte se s tím třeba na poště).

Případně, pokud máte nějaké specifické potřeby, dělí se razítka podle tvaru na:

  • Čtyřúhelníková razítka

  • Kulatá razítka

  • Eliptická razítka
     

Výrobci razítek v České republice

Jak jsme se již zmínili, výroba razítek v Praze je u nás asi nejvýznamnější – firem, obchodníků, živnostníků nebo úřadů tam najdete výrazně více, než jinde. Jednou ze společností, která u nás již dlouho působí, je firma Grapp CZ, s.r.o. se sídlem právě v hlavním městě. Při využití moderních technologií výroby dokáže udržet nízkou cenu a maximální servis pro zákazníky. Razítka klasicky vyrábí dvěma cestami:

  • Laserová technologie – gravírování laserem, který vytváří do materiálu (nejčastěji do plastu, dřeva nebo gumy) reliéfy.

  • Flash technologie – využívá se přístroj, který osvětluje fotocitlivou mikroporézní gumu, která se pak vloží do razítkového strojku a vytváří otisk.

Třetím způsobem, technologií tekutého polymeru, sice nedisponuje, na druhou stranu je tato forma výroby plně nahraditelná laserovou.
 

Razítka pro lékaře i na poštu

Podívejme se na sortiment společnosti Grapp CZ, s.r.o., který je velmi široký. Kromě vlastní výroby prodává i razítka COLOP, rakouské společnosti. Zajímá vás, jestli byste mohli její služby nějak využít i vy? Zkuste nahlédnout do její nabídky, pravděpodobně v ní najdete něco, co by se vám mohlo hodit. Kromě oborových razítek pro lékaře, techniky nebo pošťáky vyrábí třeba i datová a číslovací razítka, která jsou ve firmě neocenitelným pomocníkem. Velmi zajímavá jsou například kapesní razítka (ve tvaru propisky nebo třeba počítačové myši), nebo ekologická razítka ze šetrných materiálů. A kromě toho, když už razítko máte, prodává Grapp CZ, s.r.o. i příslušenství – polštářky či barvy. Maximální kvalita a komplexní služby – to je to, co vám firma může nabídnout.