KONTAKT


+420 777 216 655 • info@sarganek.cz
Obránců míru 2146 • 753 01 Hranice

Lustr ze sedmdesátých let už není v módě, dopřejte svým místnostem dnešní eleganci

Podívejte se nejprve na výšku stropu a pak si rozmyslete, jak to vlastně bude ladit se zbytkem interiéru – výběr správného lustru je totiž tak trochu kumšt. Nejde ani tak o to, že použijete úsporné žárovky a ušetříte pár tisíc ročně za elektřinu, a to bez ztráty kytičky za kvalitu osvětlení celé místnosti. Nekupujte menší svítidlo, než je potřeba, světelný výkon je důležitý. Těžkopádným modelům starým padesát let už ale dávno odzvonilo!

Že výběr lustru není komplikovaný? Tak tomu ale vůbec není…

Podle výšky stropu pak volíme svítidlo. Jako první se dá využít bodové, které se uplatní nejen v administrativních prostorách nebo chodbách s nízkým stropem. Středně vysoké stropy se pak dobře zkombinují s přisazenými lustry a svítidly. Na výběr je tu skutečně pestré množství stylů a možností, takže si doslova každý přijde na své.

Strop, který je trochu nižší, pak nejlépe vynikne s využitím designových svítidel obecně malé výšky a větší šířky. Od věci proto jistě nejsou ani křišťálové lustry. Lustr do obýváku vybíráme i podle toho, jaký je interiér. Tak například, tradiční styl se dobře kombinuje s křišťálovým lustrem, naproti tomu rustikální nebo provence styl zase se dřevem nebo proutím, ale například také kovem a sklem (či kombinací těchto materiálů). A do třetice – skandinávský nebo industriální styl se dobře pojí s lustrem připomínajícím staré kovové tovární lampy. Když máme naopak obývák v moderním stylu, je lustr také jasná volba, třeba zkombinujme akryl a matný chrom.

Pokud jde třeba o lustr do kuchyně, čistější linie nebude od věci, zdobnost tu není až tolik potřeba. Snad i proto, aby byl lustr dobře omyvatelný a drželo se na něm minimum prachu. Dejme šanci i stínidlu, pokud bude osvětlení umístěno přímo nad jídelním stolkem.